poniedziałek, 20 lutego 2012

„Warto być przyzwoitym” - jubileusz 90. urodzin profesora Władysława Bartoszewskiego

Rafał Motylfot. Rafał Motyl
Prof. W. Bartoszewski na Zamku
















W Sali Balowej Zamku Królewskiego odbył się jubileusz 90. urodzin profesora Władysława Bartoszewskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz, politycy i ludzie kultury. Jubileusz odbył się pod hasłem „Warto być przyzwoitym”.

Szanowny, drogi jubilacie, honorowy obywatelu Warszawy, chcę podziękować za całe Pana życie, które tak nierozerwalnie złączone jest w Warszawą. – zwróciła się do prof. Bartoszewskiego Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Jesteśmy Panu ogromnie wdzięczni za to, że jest pan dla nas nie tylko profesorem, ministrem, dziennikarzem, ale jest Pan dla nas przede wszystkim wychowawcą. Życzę, abyśmy mogli się od Pana uczyć jeszcze przez długie lata.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył jubilatowi medal z jego wizerunkiem i napisem: "Temu, który odważył się być niepokorny".

Twój wybitny przyjaciel Jan Nowak-Jeziorański powiedział, że nie zna drugiego takiego człowieka, który miałby taki bogaty i piękny życiorys. Życiorysu nie dostaje się, nie kupuje się w sklepie, trzeba go samemu wykuć, wyrąbać idąc przez niełatwą rzeczywistość. – zaznaczył Prezydent.

Władysław Bartoszewski powiedział podczas swojego jubileuszu, że jego receptą na życie jest receptą umiarkowanego realisty-optymisty – Lubię życie i lubię ludzi, lubię ludzi takimi, jakimi są. – stwierdził.

czwartek, 16 lutego 2012

fot. Pokaz w Multimedialnym Parku Fontann. Fot. R. Motyl

Stolica zdobyła trzy nagrody w konkursie na najlepiej oświetloną gminę, miasto i osiedle 2011 r., realizowanym pod patronatem Ministra Infrastruktury i Związku Miast Polskich. Najważniejsze wyróżnienie przyznano za modernizację oświetlenia oraz budowę Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu.

Zarząd Terenów Publicznych Warszawa - Śródmieście otrzymał za tę realizację nagrodę indywidualną - Inwestycja Oświetleniowa Roku 2011. Komisja podkreśliła unikalny charakter tej inwestycji ze względów oświetleniowych, technicznych i architektoniczno-urbanistycznych.

Warszawę wyróżniono także  w kategorii „Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic”. Nagrodę dostała dzielnica Mokotów za oświetlenie ulicy Racławickiej na odcinku od al.Niepodległości do ulicy Wołoskiej; przebudowę oświetlenia ulic: Zdrojowej, Inspektowej, Wielickiej, Cieszyńskiej; Bobrowieckiej i Podchorążych na odcinku od ulicy Nowosieleckiej do ulicy Czerniakowskiej.

Zarząd Terenów Publicznych Warszawa- Śródmieście został wyróżniony również za modernizację i budowę oświetlenia ulic: Calinescu (odcinek ulica Chopina do ulicy Pięknej), Poznańskiej ( odcinek Al. Jerozolimskie - ulica Piękna), Emilii Plater (odcinek Al. Jerozolimskie- ulica Koszykowa).

Również w zeszłym roku zebraliśmy liczne wyróżnienia – wspomina Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych - Renata Kaznowska.   Pierwsze za  oświetlenie uliczne, drugie za oświetlenie galerii Skwer Hoovera, a trzecie za iluminację obiektów zabytkowych – dodaje.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 12 marca podczas XX Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2012.


Więcej informacji
(adres: http://www.lightfair.pl)

wtorek, 14 lutego 2012

Noworoczne spotkanie z dyplomatami

Toast noworoczny - fot. R. Motyl
Tradycyjnie, na początku roku, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się z korpusem dplomatycznym. W tym roku wydarzenie to odbyło się w Teatrze Powszechnym. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Kwadrofonik pt.: „Tu byłem. Fryderyk”.
Noworoczne spotkanie z Państwem jest wieloletnią tradycją, ale co roku staramy się, aby miejsce,
w którym się odbywa było ciekawe i atrakcyjne. Jesteśmy na prawym brzegu Wisły,
na Pradze. Sprzed teatru, w którym jesteśmy, rozciąga się imponujący widok na stadion,
który będzie bohaterem sportowych wydarzeń, jakie czekają Warszawę w tym roku. – powiedziała
do zgromadzonych gości Prezydent Warszawy. Mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2012 – to wyzwanie,
przed jakim nasze miasto stanęło prawie pięć lat temu.
Za cztery miesiące sprawdzimy czy mu podołaliśmy. – dodała.
Prezydent zaprosiła dyplomatów do strefy kibica pod Pałacem Kultury i Nauki, która będzie działać
podczas mistrzostw z bogatym programem sportowym i artystycznym. Będzie to drugie miejsce
po Stadionie Narodowym, gdzie będzie biło serce mistrzostw.
H. Gronkiewicz-Waltz prosiła także o przekazanie zaproszenia do Warszawy na mistrzostwa
w czerwcu do krajów ojczystych zaproszonych dyplomatów. 
Podczas koncertu muzycy zespołu "Kwadrofonik", wykorzystujac fotrepian oraz perkusję,
w ciekawy sposób połączyli muzykę ludową z utworami Fryderyka Chopina.

Konsultacje społeczne w sprawie targowisk jednodniowych na Woli

Jeszcze tylko przez trzy dni można wypowiedzieć się w konsultacjach społecznych na temat
wolskich targowisk jednodniowych. Urząd Dzielnicy Wola pracuje nad stworzeniem sieci
jednodniowych bazarów.

Targowisko jednodniowe to wyznaczone miejsce (nadzorowane przez służby miejskie), gdzie w wybranym dniu tygodnia handlujący mogliby - po uiszczeniu symbolicznej opłaty targowej - sprzedawać swoje artykuły.
Taki bazarek nie musi być duży - może to być grupa kilkunastu handlujących, jak również jeden sprzedający.

Dzielnica Wola chce zapytać mieszkańców, jakie miejsca i terminy są według nich najodpowiedniejsze na targowiska oraz jaki asortyment chcieliby na takich targowiskach kupować. W tym celu organizujemy konsultacje społeczne. Konsultacje trwają od 1 grudnia 2011 roku do 15 lutego 2012 roku.

Aby zabrać głos w konsultacjach społecznych, można:
1. wypełnić ankietę dotyczącą targowisk jednodniowych on-line,
2. wypełnić ankietę w wersji papierowej – można ją znaleźć w różnych miejscach na Woli:
- w siedzibie i administracjach ZGN-u,
- wypożyczalniach i czytelniach Biblioteki Publicznej,
- Ośrodku Pomocy Społecznej,
- w recepcjach pływalni i hal sportowych OSiR,
- szatniach przedszkoli publicznych,
- Urzędzie Dzielnicy Wola – na stanowiskach obsługi mieszkańców.
Czytelnicy „Kuriera Wolskiego” mogą ją również znaleźć na łamach tego dwutygodnika. Wypełnioną ankietę wyciętą z gazety należy przesłać na adres Urzędu Dzielnicy Wola pocztą (al. Solidarności 90, 01-003 Warszawa) lub przynieść do urzędu do pokoju nr 100.
3. dodać komentarz na platformie konsultacji społecznych – w komentarzach można również umieścić swoje uwagi oraz opinie,
4. zaznaczyć preferowaną lokalizację jednodniowego targowiska na mapie Woli.

Wyniki zostaną opublikowane w „Kurierze Wolskim” oraz na miejskich stronach internetowych.
Rezultaty konsultacji pozwolą na opracowanie mapy dodatkowych miejsc handlu obwoźnego i jednoczesne ograniczenie nielegalnego handlu na terenie Woli.

W stolicy jest około 60 bazarów i targowisk oraz ponad 300 miejsc handlowych. Obok regularnych targowisk w Warszawie funkcjonuje 13 bazarków jednodniowych. Część ze stołecznych bazarów działa od ponad kilkudziesięciu lat i mimo szybko rosnącej liczby dużych centrów handlowych wciąż cieszy się ogromną popularnością. Jak pokazały badania przeprowadzone w 2010 r. przez Centrum Komunikacji Społecznej ponad połowa badanych warszawiaków regularnie robi na nich swoje codzienne zakupy.

Elektroniczna platforma konsultacji dostępna jest pod adresem: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/targowiska-jednodniowe-gdz....

Interaktywna mapa, na której można zgłaszać wybrane lokalizacje znajduje się pod adresem:http://konsultacje.um.warszawa.pl/interaktywna_mapa/mapa-targowisk-jedno...

niedziela, 12 lutego 2012

Dodatkowe pieniądze dla warszawskich szkół

Rusza nowy projekt stołecznego Biura Edukacji pod nazwą „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych”. Dzięki dodatkowym środkom z Unii Europejskiej ponad 30 tys. warszawskich uczniów będzie mogło rozwinąć swoje zainteresowania.
fot. Rafał Motyl

Miasto otrzymało dodatkowe środki finansowe w wysokości 17,1 mln zł na realizację ok. 300 tys. godzin, prowadzonych przez ok. 700 nauczycieli dla ponad 30 tys. uczniów. Szacuje się, że ok. 5 milionów z pozyskanej kwoty przeznaczone będzie na zakup dodatkowych pomocy dydaktycznych.

Przekazane środki szkoły mogą przeznaczyć na m.in:  zajęcia dodatkowe, będące kontynuacją indywidualizacji pracy z uczniem w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, wspierające indywidualizację procesu dydaktycznego, w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I – III szkół podstawowych lub doposażenie bazy dydaktycznej szkoły w materiały dydaktyczne, wynikające z procesu indywidualizacji oraz specjalistyczny sprzęt.

Dla nas jest to niesłychanie ważne, to są dodatkowe pieniądze, o wydaniu których decydują nauczyciele i dyrektorzy szkół, którzy widzą jakie potrzeby w danej szkole są najpilniejsze, na co należy zwrócić uwagę. – zaznaczyła Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Programem objęte zostaną w szczególności dzieci szczególnie uzdolnione, chcące rozwijać swoje pasje i zainteresowania, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawne, z przewlekłymi chorobami, będące w sytuacji kryzysowej i traumatycznej; mające trudności w opanowaniu wymagań edukacyjnych bądź w nawiązywaniu relacji interpersonalnych.

Do projektu zgłosiło się łącznie 159 warszawskich szkół podstawowych ze wszystkich 18 dzielnic oraz 15 szkół specjalnych.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć w szkołach to pierwsza połowa lutego 2012 r. Pierwsze szkoły – z Rembertowa i Pragi Północ – rozpoczęły juz realizację projektu.

źródło: um.warszawa.pl

sobota, 11 lutego 2012

Utrudnienia w ruchu w centrum Warszawy

W związku z organizacją w sobotę, 11 lutego, w godzinach
popołudniowo-wieczornych, dwóch zgromadzeń publicznych, na ulicach Warszawy
mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu, a komunikacja miejska będzie
skierowana na trasy zastępcze.
Pierwsze zgromadzenie, które przemaszeruje ulicami stolicy rozpocznie się przy stadionie
miejskim przy ul. Łazienkowskiej 3, drugie swój początek będzie miało u zbiegu ulic
Świętokrzyskiej i Nowego Światu. Zakończenie obu zgromadzeń zaplanowano w okolicach
Stadionu Narodowego.
Utrudnienia mogą wystąpić na trasach przemarszu obu manifestacji, a szczególnie
na mostach Łazienkowskim i Świętokrzyskim oraz na ulicach poprzecznych,
na których policja czasowo będzie wstrzymywać ruch samochodowy. 

środa, 8 lutego 2012

Miejska przestrzeń w rękach studentów

PlakatPlanowanie przestrzeni to zajęcie wymagające wiedzy z zakresu geografii, urbanistyki, ekonomii, socjologii oraz prawa.






Taką interdyscyplinarną wiedzą będą musieli wykazać się uczestnicy konkursu „Miasto w Twoich rękach”. Mają o co walczyć – staż w miejskiej pracowni planistycznej.



Konkurs planistyczny organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie skierowany jest do studentów kierunku gospodarka przestrzenna warszawskich uczelni państwowych. Do 10 lutego z każdej uczelni może zgłosić się pięć trzyosobowych zespołów, które pod okiem opiekunów merytorycznych będą pracować nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wybranego fragmentu dzielnicy Bemowo. Czas na wykonanie zadania to około dwa miesiące, a na autorów najlepszego projektu czeka miesięczny staż w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Rozwoju.

„Miasto w Twoich rękach” to nie tylko konkurs – ideą inicjatywy studentów SGGW jest przybliżenie zainteresowanym złożonej tematyki zagospodarowania przestrzennego i zachęcenie do aktywnego udziału w procesie planowania.

Projekt rozpocznie otwarta konferencja naukowa zaplanowana na 24 lutego 2012 roku. Tematem przewodnim spotkania będą różne aspekty planowania przestrzeni (m.in. ekonomiczne, prawne, przyrodnicze, architektoniczne), które przedstawią zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele m.in.: Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura Planowania Rozwoju Warszawy, Biura Architektoniczno – Urbanistycznego „KANON” Grzegorz Chojnacki, Forum Rozwoju Warszawy, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, Pracowni Urbanistycznej Sp. z o.o., Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.

OPUBLIKOWANY: WTOREK, 7. LUTEGO 2012 - 10:43, ROBERT TRZASKA www.um.warszawa.pl

sobota, 4 lutego 2012

Warszawskie Filtry Pomnikiem Historii

Warszawskie Filtry, których najwcześniejsza część powstała w XIX w., to najstarszy działający obiekt technologiczny w stolicy. Są świadkiem ówczesnej myśli inżynierskiej, dzięki której Warszawa wykonała skok cywilizacyjny, plasując się w czołówce europejskich miast z własnym systemem wodociągów.

W wieku XXI Stacja Filtrów została uznana za Pomnik Historii, rozporządzenie w tej sprawie podpisał Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Wyróżnienie wręczone przez Prezydenta Komorowskiego odebrał Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent m.st. Warszawy, oraz Henryk Brzuchacz prezes Zarządu MPWiK w m.st. Warszawie S.A. Rozporządzenie weszło życie 18 stycznia 2012 roku.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim zaangażowanym w pielęgnowanie historii zamkniętej w murach warszawskich filtrów, które oprócz swoich walorów historycznych pełnią także funkcje użytkowe dla mieszkańców miasta. Zaznaczył, że projekt budowy Stacji Filtrów zrealizowany przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya jest przedmiotem dumy kolejnych pokoleń Polaków, którzy szczególnie troszczą się o to wyjątkowe miejsce, przyczyniając się do zachowania oryginalnego kształtu stacji w czasie kolejnych modernizacji systemów uzdatniania wody działających na terenie zakładu.

Warszawska Stacja Filtrów przy ul. Koszykowej od wielu lat znajduje się pod opieką stołecznego konserwatora zabytków.
Wpisanie lindleyowskich filtrów na listę Pomników Historii, obok m.in. rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, katedry św. Wojciecha w Gnieźnie, czy Starego Miasta w Krakowie, to ogromne wyróżnienia nie tylko dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., ale i dla Warszawy. Dotychczas na liście Pomników Historii stolica reprezentowana była przez historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i zespołem pałacowym w Wilanowie.

Filtry Lindleya to zespół obiektów technologicznych, z których najstarsze powstały jeszcze w XIX wieku (filtry powolne, czy zabytkowa już wieża ciśnień), a najnowsze w XXI wieku (Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym oddana do użytku w październiku 2010 r.).


Stacja, która służy Warszawie i jej mieszkańcom niemalże nieprzerwanie od ponad 125 lat (po raz pierwszy woda z filtrów popłynęła 3 lipca 1886 r.), powstała dzięki zabiegom ówczesnego prezydenta miasta – rosyjskiego emerytowanego generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy wodociągów i kanalizacji dla miasta Warszawy przygotował w 1876 r. wybitny angielski inżynier Williamem Lindley, a jego najstarszy syn Williamem Heerleinem Lindley objął w 1881 r. funkcję naczelnego inżyniera budowy.


Główne obiekty zaplanowane przez Lindleya, a więc zabytkowa już wieża ciśnień (wyłączona z użytku w latach 30. XX w), budynki pompowni i kotłowni aktualnie pełniące funkcję sali muzealnej, czy wciąż eksploatowane filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i surowej, powstały w latach 1883-1926.


W 1933 r. oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych. Efektowny budynek wybudowany w stylu art deco po dziś dzień zachwyca wspaniałą architekturą i niepowtarzalnym wnętrzem. Na hali filtrów wciąż stoją marmurowe stoły operatorskie sprzed blisko 80 lat, a czas wskazuje zabytkowy zegar z charakterystycznymi lampkami. Zmieniła się technologia, naszpikowane elektroniką urządzenia zostały jednak ukryte wewnątrz zabytkowych zegarów.
W 1996 r. zrekonstruowano zaginiony po wojnie pomnik Sokratesa Starynkiewicza, ustawiony w parku koło wieży ciśnień.
Najnowocześniejszym obiektem powstałym na terenie Stacji Filtrów jest Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym, która podobnie jak wcześniejsze inwestycje, od lindleyowskiej począwszy, ma za zadnie podnieść jakość oferowanej warszawiakom wody. Architektura budynku stylem nawiązuje do elewacji historycznych zabudowań.
Obiekt od wielu lat jest odwiedzany podczas Nocy Muzeów. W każdą sobotę lipca i sierpnia organizowane są także Dni Otwarte. W 2011 roku Stację Filtrów zwiedziło ponad 5 tys. osób.


Warszawskie Filtry otrzymały także w roku 2011 wyróżnienie w corocznym konkursie na „Zabytek Zadbany” ogłaszanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadzorowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków.
Stacja Filtrów od 2008 r. znajduje się w rejestrze Zabytków Województwa Mazowieckiego.
Wpisanie obiektu na listę Pomników Historii to poważny krok w kierunku wpisania stacji na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

czwartek, 2 lutego 2012

Odeszła Noblistka

Wisława Szymborska nie żyje
"A kiedy zasypiamy, we śnie widzimy rozstanie. Ale to dobry sen, ale to dobry sen, bo się budzimy z niego."



Na zdjęciu Wisława Szymborska w styczniu 2011 r. podczas wieczoru wspomnieniowego poświęconego Kornelowi Filipowiczowi, powieściopisarzowi, noweliście i scenarzyście, jednemu z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku.

Wisława Szymborska nie żyje

PAP | Jacek Bednarczyk 




środa, 1 lutego 2012

Dla dzieci w wieku 1-4 lata.

Julka i kulka to piękny, poetycki spektakl o emocjach, które towarzyszą dziecku w poznawaniu świata. Tyle barw i odcieni mają małe dziecięce radości i smutki… A świat - jest taaaaki wielki! I po brzegi wypełniony cudami. Dlatego tak fascynuje, ciekawi, inspiruje, mimo, że często bywa niezrozumiały i trudny. Kiedy się patrzy na świat oczami dziecka nic nie jest takie oczywiste. Nic nie jest skończone i dokonane, bo dzieci to mali odkrywcy i eksperymentatorzy. Mamo! Tato! Spójrzcie ile rzeczy potrafi moja piłka – turla się , toczy i odbija, można ją podrzucać i łapać, można ją przytulić i pogłaskać. Można się na nią gniewać i złościć, cieszyć się, kiedy jest i smucić, kiedy jej nie ma.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki

We Francji rozpoczyna się tegoroczny cykl międzynarodowego Festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki, który zawita także do Hiszpanii, Japonii i na końcu - już po raz trzeci - do Polski. Stałym punktem Szalonych Dni Muzyki na całym świecie są występy Orkiestry Sinfonia Varsovia.


„Przemiany” – wystawa fotografii Krzysztofa Góreckiego


28 stycznia - 25 lutego 2012 g. 09:00 - 21:00
Sztukarnia, ul. Lewicka 10


wstęp wolny



K. Górecki http://sztukarnia.pl
„Wszystko ma swoje przeciwieństwo, jednak nigdy całkowite, a jedynie względne. Jedno nie może istnieć bez drugiego, a czasem Yin może przekształcić się w Yang.
Prezentowane zdjęcia, wykonane na wysokoczułym slajdzie Kodaka (już dawno nieprodukowanym), w połączeniu z porannymi mgłami tworzą odrealnioną, symboliczną atmosferę. Atmosferę przenikania się odmiennych emocji. Od melancholii do euforii, charakterystycznych dla mnie przez wiele lat.

Według chińskiej tradycji Taoizmu należy dążyć do harmonii i unikać skrajności. Ja, wręcz przeciwnie, zawsze je pielęgnowałem i podsycałem.”

Krzysztof Górecki: z wykształcenia fotograf, parający się w życiu rozmaitymi profesjami, niekoniecznie związanymi z fotografią. Współpracował z różnymi wydawnictwami i agencjami fotograficznymi. Obecnie twórca niezależny.

źródło: www.sztukarnia.pl